Silva rerum

W Wiśle2013-08-18

Kategoria: Aktualności

Na początku sierpnia, w upalne popołudnie miałam okazję spotkać się z czytelnikami w Wiśle. Dyrektorka biblioteki, dr Renata Czyż, której dziękuję za zaproszenie i którą cenię za profesjonalizm, zaproponowała wykład o literatach. Mimo pogody zachęcającej raczej do spędzenia czasu nad rzeką lub wysoko w górach, uważni słuchacze zechcieli dowiedzieć  się czegoś o moich pracach zmierzających do poznania warsztatu pisarskiego znanych literatów związanych ze Śląskiem Cieszyńskim a także poznania  ich biografii. Opowiedziałam też o spotkaniach ze współczesnymi pisarzami i o najnowszej publikacji dotyczącej Gustawa Morcinka.

Spotkanie odbyło się w ramach Trzeciej Wakacyjnej Akademii Kultury, a informacje na jego temat można znaleźć na stronie:

http://www.biblioteka.wisla.pl/imprezy.htm

Oto informacja zamieszczona na stronie wiślańskiej biblioteki:

Ostatni wykład w ramach Wakacyjnej Akademii Kultury 8 sierpnia wygłosiła dr Joanna Jurgała-Jureczka, która opowiedziała nie tylko o swoich badaniach naukowych, ale także o spotkaniach z twórcami literatury współczesnej. Mimo upału uczestnicy z zainteresowaniem słuchali o wpływie życia prywatnego autorów poczytnych książek na ich twórczość, ale przede wszystkim z wielkim zaciekawieniem śledzili przypadki życiowe Gustawa Morcinka. Prelegentka bowiem, jako autorka najnowszej książki poświęconej pisarzowi, która nosi tytuł „Skoczów – Karwina. Śladami Gustawa Morcinka”, podzieliła się ze słuchaczami niezwykle ciekawymi odkryciami dotyczącymi biografii tego bardzo popularnego niegdyś autora. Jego życie prywatne, a także uwikłanie polityczne w okresie PRL budzą emocje i powodują, że pisarz zasłużony dla Śląska do dziś stanowi postać kontrowersyjną. Wyjaśnienie wielu zagadek jego biografii znajdzie czytelnik najnowszej książce dr Joanny Jurgały-Jureczki, która jest już dostępna w wiślańskiej bibliotece.Zapraszamy!!!

 

« Powrót